"Miłość oraz inne dysonanse" Janusz Leon Wiśniewski, Irada Wownenko


Miłość oraz inne dysonanseJanusza  Leona Wiśniewskiego i Irady Wownenko kupiłam zachęcona dopiskiem na okładce „Powieść na miarę Samotności w Sieci”.  To właśnie „Samotność w sieci” która ukazała się w 2001 roku była debiutem J.L. Wiśniewskiego i przyniosła mu sławę nie tylko w Polsce. Pisarz jest autorem wielu książek i jest określany jako „znawca kobiet” .Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem. Natomiast Irada Wownenko jest rosyjską pisarką znaną głównie z  powieści dla dzieci. Mieszka i pracuje w Sankt Petersburgu.

Książkę sklasyfikowałabym jako dramat .

Akcja powieści toczy się w dwóch miastach: Berlinie i Moskwie. Poznajemy Strunę , Polaka mieszkającego w Berlinie. Jest on rozwiedzionym krytykiem muzycznym, który przechodzi załamanie psychiczne na wieść o zdradzie ukochanej kobiety i sam zgłasza się do zakładu psychiatrycznego. To tam chce zapomnieć , oderwać się od rzeczywistości. Pomagają mu w tym muzyka i słuchanie zwierzeń pacjentów szpitala. To właśnie opowieść Magdy Schmitovej  sprawia, że niespodziewanie opuszcza szpital i wyrusza do Moskwy w poszukiwaniu Darii. W Moskwie trafia do Archiwum Państwowego i spotyka pracującą tam Annę- Rosjankę, niespełnioną matkę,  samotną, nierozumianą  żonę wiecznie zajętego biznesmena.

Jest to książka o tęsknocie za bliskością drugiej osoby, o miłości , fascynacji, erotyzmie, o zdradzie i inności ludzi. Bohaterom nie przeszkadza, że pochodzą z innych krajów, że dzieli ich historia, światopogląd, religia. Dla nich liczą się zwykłe ludzkie odruchy takie jak pragnienie bliskości, współczucie,  zrozumienie. Pisząc o książce nie można pominąć roli, jaką odgrywa w niej muzyka. Jest ona tłem do przeżywania wspomnień, staje się lekarstwem w chwilach wielkich emocji lub nicią porozumienia między bohaterami.

 L.J. Wiśniewski używa w powieści poetyckich metafor, które przeplatają się z słowami niecenzuralnymi. Postacie bohaterów można postrzegać jako przerysowane, a tragedie, które ich spotkały za bardzo wyolbrzymione, ale mimo to są realistyczne i każdemu bliskie. W odróżnieniu od stylu Wiśniewskiego styl pisania Irady Wownenko jest  łagodniejszy, mniej skrajny emocjonalnie, ale nie mniej interesujący.

Książkę należy czytać powoli i bardzo uważnie, zastanawiając się nad każdym zdaniem, ponieważ  J.L. Wiśniewski  potrafi  przedstawić emocje  w kilku linijkach. Powieść to głównie przemyślenia bohaterów-dotyczą one teraźniejszości i przeszłości, dzięki czemu  poznajemy ich losy. Akcji jest tu mało, a po przeczytaniu ostatniej strony czuje się pewien niedosyt. Czytelnik ma nadzieję przeczytać   o ich szczęściu, radości bycia razem, o zauroczeniu sobą, o………, ale  to każdy musi dopowiedzieć sobie sam.

Książka mi się podobała. Jest emocjonalna, dotyka wielu tematów tabu, chociaż czasami potrafi się dłużyć.  W piękny sposób w treść książki wpleciona jest muzyka. Aż chce się włączyć płytę z utworami Chopina, Schumanna czy Wysockiego i posłuchać razem z bohaterami.

„Miłość oraz inne dysonanse” nie jest powieścią na miarę „Samotności w sieci” jak to zapewniał wydawca, ale jest to ważna powieść w dorobku autorów , która nie powinna przejść bez echa. Polecam tę książkę tym,  którzy lubią czytać J.L.  Wiśniewskiego mimo specyficznego stylu pisania, z którym oswajamy się dopiero po przeczytaniu kilku stron lub nawet kilku rozdziałów.

3 komentarze:

  1. Tak jak już mówiłam, świetna recenzja i piękny debit :) Czekam na kolejne!

    OdpowiedzUsuń
  2. To na pewno ciekawa książka, ale większą ochotę mam na "Samotność w sieci", bo jeszcze jej nie czytałam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ...a ja odnajduję w tej powieści miedzy wierszami historię romansu samego WIśniewskiego i współautorki, na co wskazuje też wiele wątków z zycia pisarzy, niezwykle podobnych do tych wątków osadzonych w powieści. Natomiast gdy obejrzałam profil Iridy na FB i wywiady z nią i Wiśniewskim, wyłania mi się obraz pewnej siebie, atrakcyjnej kobiety, z raczej miernym talentem literacki, za to oczarowanej polskim pisarzem, która zagięła na niego parol. Myślę ze łączy ich bardzo silna więź seksualna która za jakiś czas u wiśniewskiego się wypali, zaś jej na pewno przysporzy konkretnych korzyści materialnych...;-)

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do wyrażenia swojej opinii.